Głównym celem zarządzania ryzykiem jest uniknięcie negatywnych skutków konkretnych sytuacji. W organizacjach pozwala ono uniknąć strat pieniężnych, a także zniechęcenia inwestorów, klientów, zbyt dużej rotacji pracowników czy osiągnięcia planowanych zysków ze sprzedaży. Jak widać, trudno wskazać obszar w biznesie, który nie skorzysta na przemyślanym zarządzaniu ryzykownymi procesami. Jak robić to dobrze?

Kto nie ryzykuje, nie zyskuje czy nie traci?

Ryzyko to inaczej przyszłe zdarzenie. Sytuacje mogą pociągać za sobą negatywne lub pozytywne konsekwencje. Pozytywne ryzyka nazywane są szansami, negatywne z kolei zagrożeniami. Wśród pozytywnych skutków podjętych decyzji i dobrego wykorzystania wygenerowanych sytuacji znajdują się między innymi przykłady pozyskania nowych sponsorów czy stworzenia kolejnego projektu. Ponoszenie pozytywnego ryzyka często wynika z intuicji, znajomości rynku czy wcześniejszych doświadczeń. Do skutków takich decyzji wszyscy dążą. Jednak co zrobić z negatywnymi możliwościami?

Systemy ERP dzięki danym, które są zbierane ze wszystkich możliwych źródeł, są w stanie wysnuć analizy, które przewidzą, że zbliża się kryzys, i podpowiedzą podjęcie odpowiednich kroków. Przykładem może być wykorzystanie części analitycznych, czyli Business Intelligence, między innymi Analytics Cloud, które mogą stać się elementem zamykania miesiąca finansowego. Systemy SAP, których funkcjonalności odpowiadają za planowanie między innymi w modułach logistycznych czy prognozowanie poprzez tworzenie harmonogramu produkcji, pozwalają w odpowiednim momencie zgłosić zapotrzebowanie na dane części (na przykład samochodowe). Takie podejście pozwala uniknąć ryzyka przestoju i strat finansowych.

Niewykorzystanie szansy może być przykre, jednak zignorowanie zagrożenia dla firmy może okazać się katastrofą. Nic więc dziwnego, że to na negatywnym ryzyku skupiają się najnowocześniejsze algorytmy.

Wdrożenie to nie wszystko

Wszystkie systemy informatyczne trzeba umieć skutecznie wykorzystywać, dlatego nie wystarczy tylko program do zarządzania ryzykiem – konieczne jest praktyczne używanie jego funkcjonalności. Brzmi to może banalnie, ale często szkolenia obsługi systemu są pomijane przy projektach wdrożeniowych ze względu na oszczędności. Zarządy liczą, że pracownicy nauczą się systemu w czasie jego używania. Moje doświadczenie jako szkoleniowca wykazuje jednak, że koszty przeznaczone na edukację obsługi prędzej czy później o sobie przypomną, bo brak wiedzy na pewno wyjdzie.

Dlaczego szkolenie jest takie ważne? Ponieważ pokazuje system od strony praktycznej. Na przykład podczas takich spotkań nasi szkoleniowcy pokazują bardzo dużo przykładów biznesowych, które często sprowadzają się do wskazania palcem: co nam da kliknięcie tutaj, a nie tam? Co pokaże taka, a nie inna tabela? Oczywiście, istnieje bardzo dużo teoretycznych materiałów, jednak przebicie się przez nie i dotarcie do konkretnej, interesującej informacji jest bardzo trudne, wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, a co za tym idzie, zniechęca ludzi już na wstępie. Do tego dochodzi presja czasu, pośpiech i brak możliwości zastanowienia się nad danymi procesami. Praktyczne szkolenie jest dużo efektywniejsze i bardziej doceniane przez użytkowników.

 

Full access available for logged users only. Log in or select the best subscription option here..

Log in Order a subscription

Also check

Scrum w pigułce: planowanie sprintu

Sprint jest sercem scruma – jego długość to maksymalnie miesiąc. Praca do wykonania w trakcie sprintu jest określana podczas planowania sprintu (sprint planning). Plan ten powstaje jako wynik wspólnej pracy zespołu scrumowego.

Read more

Zasady zarządzania finansami w projekcie

MC_67_30.jpg

Budżetowanie projektów, w zależności od stopnia jego skomplikowania, może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Co należy potraktować priorytetowo, planując finansowanie danego projektu? Jakimi zasadami się kierować? O tym w dalszej części artykułu.

Read more

Six Sigma w projektach IT

MC_67_25.jpg

Środowisko, w którym rozwijane są projekty IT, jest specyficzne – wymaga szybkiego reagowania na zmiany, adaptacji założeń i celów projektu do coraz to nowych wymagań klienta, a także efektywnego wdrażania nowych rozwiązań. Nierzadko też prace nad produktem rozciągają się na wiele projektów, w czasie których tworzone są kolejne moduły do wdrożonego już systemu czy aplikacji. Zarządzanie jakością w takim chaosie nie jest zadaniem łatwym. Z pomocą może przyjść tu metoda Six Sigma, która proponuje szereg narzędzi, jakie z powodzeniem można wykorzystać także w projektach IT.

Read more

Current issue

Polecamy

Go to

Partners

Advertisement