Finanse i Controlling 37/2015

Controlling_37.jpg

Controlling w IT

Jak pokazują wyniki badań „Globalny Barometr Dyrektorów Finansowych”, opublikowane przez firmę Michael Page w drugiej połowie 2014 r., dyrektorzy finansowi coraz częściej nie tylko odpowiadają za finanse, ale też są liderami zmian. Odgrywając strategiczne role, często muszą łączyć wiedzę finansową z umiejętnościami w dziedzinie prawa, HR, zakupów oraz IT. Także od controllerów coraz częściej wymaga się doradztwa i kontroli w obszarze usług informatycznych, dlatego w bieżącym numerze skupiamy się na controllingu w IT, w tym m.in. na tym, w jaki sposób przeprowadzić kontrolę IT w systemach operacyjnych, finansowych i sprawozdawczych, na co zwrócić uwagę, wybierając systemy Business Intelligence, oraz jak prawidłowo rozliczyć koszty i przychody IT.

Największą korzyścią outsourcingu jest obniżenie kosztów. Czy outsourcing usług księgowych jest tak samo efektywny w przypadku dużych, jak i małych firm? Kiedy jest zbędny? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w artykule „Ocena zasadności outsourcingu”.

Zatory płatnicze to spory problem dla polskich firm. W wielu branżach występują one nie sporadycznie, ale regularnie i realnie oddziałują na dynamikę procesów biznesowych. W tekście „Sposób na zatory płatnicze” wskazano instrumenty prawne, które wspierają wierzycieli w ściąganiu od dłużników zaległych płatności.

PDF download is available for logged users only. Log in or select best subscription option here.

Log in Order a subscription Buy PDF

Articles

no. 37/2015

Kontrole wewnętrzne w obszarze IT

kontrole_it_slider.jpg

Ze względu na wszechobecność systemów informatycznych (IT) ich prawidłowe i bezawaryjne działanie oraz bezpieczeństwo przetwarzania danych mają kluczowe znaczenie. W związku z tym istotne są regularne kontrole IT w systemach operacyjnych, finansowych i sprawozdawczych.

Read more
no. 37/2015

Rozliczanie przychodów i kosztów w IT

rozliczanie_kosztow_slider.jpg

Dla usług w branży IT ustawodawca nie przewidział odrębnych przepisów dotyczących rozliczeń. Specyfika działalności tego sektora powoduje jednak, że niektóre transakcje są rozliczane w sposób szczególny.

Read more
no. 37/2015

Metodologia wdrożenia systemu BI

wdrazanie_bi_slider.jpg

Rozwój współczesnych przedsiębiorstw jest determinowany w głównej mierze przez coraz szybsze i sprawniejsze tempo pozyskania wiarygodnych informacji. To właśnie one stanowią dziś najważniejszy zasób strategiczny każdej organizacji, decydujący o jej pozycji konkurencyjnej. Odpowiedzią na potrzeby rynku są systemy Business Intelligence. Przed podjęciem decyzji o wdrożeniu systemu klasy BI warto jednak...

Read more
no. 37/2015

Audyt wewnętrzny, czyli diagnoza nieprawidłowości

photodune-7783990-businessman-examining-documents-with-magnifying-glass-xs.jpg

W każdej jednostce funkcjonują określone zasady działania i procesy, na przykład procesy zakupowe i sprzedażowe, które służą osiągnięciu określonych celów i wyników finansowych. Jednak samo istnienie i funkcjonowanie zasad działania i procesów nie zagwarantuje pełnego sukcesu danej jednostce, jeśli nie będą im towarzyszyć odpowiednie mechanizmy kontroli wewnętrznych.

Read more
no. 37/2015

Między controllerem a szefem sprzedaży ‑ Prognoza sprzedaży

Jak powinien rozmawiać controller z szefem sprzedaży? Zazwyczaj nie jest łatwo, bo szef sprzedaży pracuje z ludźmi, a controller z liczbami. Liczby są w 100% przewidywalne i poddają się prawom matematyki – choć i one potrafią płatać figle. Ludzie natomiast są kapryśni, nieprzewidywalni i potrafią w ostatniej chwili zmienić decyzję bądź zastanawiać się nad czymś w nieskończoność. Tymczasem dobra współpraca,...

Read more
no. 37/2015

Usługi IT typu maintenance a rozliczanie podatku VAT

Usługi niematerialne w przypadku rozliczeń podatkowych przysparzają wielu kłopotów, ponieważ pozostawiają niewiele papierowych bądź elektronicznych śladów i trudno jednoznacznie stwierdzić, czy i w jakim stopniu usługa została wykonana. Świadczący daną usługę niematerialną i jej odbiorca powinni dobrze się zastanowić, kiedy usługę należy uznać za wykonaną i jak zadbać o dokumentację, aby nie mieć później...

Read more
no. 37/2015

Systematic Selection of IT ‑ Solutions for Planning

The fact that the process of software selection for planning is so complex cannot be underestimated. That is why we need to apply a systematic method that includes company specific factors. We analyze the factors involved which will help us to focus on the requirements important for individual companies.

Read more
no. 37/2015

Sposób na zatory płatnicze

Zatory płatnicze są czynnikiem, który w sposób oczywisty negatywnie wpływa na prowadzenie działalności gospodarczej. W niektórych branżach występują one nie sporadycznie, ale regularnie i realnie oddziałują na dynamikę procesów biznesowych. Jak ograniczyć ten problem?

Read more
no. 37/2015

Odpowiedzialność spółki matki za udział spółki córki w zmowie

Zmowa – a w języku prawnym porozumienie ograniczające konkurencję – znajduje uregulowanie w prawie zarówno polskim, jak i unijnym. Kiedy spółka matka odpowie za udział w zmowie spółki córki?

Read more
no. 37/2015

Jak rozliczyć wydatki na sprzęt komputerowy?

photodune-4709178-computer-lab-xs.jpg

Kwestie związane z rozliczaniem zakupu sprzętu komputerowego i specjalistycznego oprogramowania na potrzeby działalności gospodarczej od lat prowadzą do sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. Jak prawidłowo rozliczyć takie wydatki?

Read more
no. 37/2015

Spółki osobowe jako podmioty powiązane

W 2015 r. wejdą w życie nowe zasady ustalania powiązań między pomiotami oraz nowe zasady dokumentowania takich czynności. W przypadku, gdy spełnione zostaną określone przesłanki, podmioty te zmuszone będą do sporządzania dokumentacji podejmowanych transakcji oraz kontrolowania rynkowości swoich działań.

Read more
no. 37/2015

Ocena zasadności outsourcingu

photodune-7919441-outsourcing-diagram-means-freelance-workers-and-contractors-xs.jpg

W jednej z sieci handlowych, która posiada w Polsce kilkaset sklepów, zatrudnionych jest pięciu specjalistów wyłącznie do szkolenia księgowych w poszczególnych punktach, zwłaszcza tych nowo otwieranych. W przypadku poprawnego wyoutsourcowania księgowości w jedno miejsce nakłady na te pięć etatów byłyby zbędne, podobnie jak na ciągłe uczenie kolejnych osób obsługi specjalistycznego programu.

Read more
no. 37/2015

Jaki program do księgowości?

Wybór odpowiedniego programu do prowadzenia księgowości to szalenie trudne zadanie, szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy. Rynek oferuje wiele zróżnicowanych aplikacji. Jak się jednak okazuje, największym problemem nie jest to, który program wybrać, tylko to, czy wybór odpowiedniego wystarczy, by sprawnie prowadzić księgowość w firmie?

Read more
no. 37/2015

Total Cost of Ownership jako model pomiaru kosztów informatyki

Na etapie podejmowania decyzji o wyborze systemu informatycznego najczęściej bierze się pod uwagę jedynie cenę sprzętu komputerowego oraz usługi. Rzadko uwzględniane są inne wydatki związane z zakupem, takie jak koszty instalacji, użytkowania i modernizacji. Aby ustalić opłacalność inwestycji IT, można wykorzystać jako miarę TCO (Total Cost of Ownership), czyli tzw. całkowity koszt posiadania.

Read more
no. 37/2015

CFO – lider zmian

cfo_lider_zmian_slider_2.jpg

Rozmowa z IZABELĄ JAGOSZ-KUCHTĄ, dyrektorem finansowym IBM Polska i Kraje Bałtyckie, członkiem Zarządu IBM Polska.

Read more
Open access no. 37/2015

Zależny niezależny

Jan Kowalski pojawia się na ekranie mojego telewizora i wyjaśnia mi zawiłości współczesnego handlu. Nie wiem, kim jest Jan Kowalski,  ponieważ  pod  jego  nazwiskiem  figuruje dopisek  „niezależny  ekspert”.

Read more
Open access no. 37/2015

Polska iskrą nadziei na tle pogrążonej w recesji Europy

pol-iskier-1.jpg

Ostatni kryzys ekonomiczny z lat 2008-2009 sprawił, że Europa podupadła i straciła wiarę w siebie. Firmy oswoiły się już z nową rzeczywistością, określając ją mianem new normal. Na tle reszty kontynentu Polska wygląda jak prawdziwy raj inwestycyjny, za to Rosja i Ukraina to rynki dla tych, którzy nie boją się ryzyka – takie wnioski płyną z tegorocznej, siódmej już edycji CFO European...

Read more
Open access no. 37/2015

Stawka większa niż biznes. Strategie rozwoju firm rodzinnych ‑ Peter May, Adrianna Lewandowska

stawka-wieksza-1.jpg

Książek o firmach rodzinnych nie ma zbyt wiele – ani na świecie, ani tym bardziej w Polsce. Dobrze więc, że ukazała się kolejna, bowiem ponad półtora miliona polskich firm rodzinnych potrzebuje profesjonalnych drogowskazów do rozwoju. Książkę przeczytałem prawie jednym tchem, bo ujęło mnie zrozumienie dla fundamentu firmy rodzinnej, jakim są jej wartości. To właśnie te wartości pozwalają firmom rodzinnym...

Read more
Open access no. 37/2015

Pierwsze Forum Nowoczesnego Controllingu za nami

pierw-forum-nowo-2.jpg

W dniach 23-24 października 2014 r. w Otwocku k. Warszawy odbyło się pierwsze Forum Nowoczesnego Controllingu, organizowane przez magazyn „Controlling”. Zgromadziło ponad 50 controllerów i dyrektorów finansowych z całej Polski. Tematem przewodnim były efektywne strategie optymalizacji struktury kosztów przedsiębiorstwa.

Read more
Open access no. 37/2015

4‑dniowy tydzień pracy w Amazonie

Pracownicy polskich centrów logistycznych koncernu Amazon będą pracować w dość nietypowym systemie, 4 dni w tygodniu po 10 godzin. – To kwestia oszczędności – tłumaczy w rozmowie z portalem Money.pl Tim Collins, wiceprezes amerykańskiego koncernu, odpowiedzialny za operacje logistyczne w Europie.

Read more
Open access no. 37/2015

Nowe przepisy dotyczące oskładkowania umów‑zleceń

Ponad 650 milionów złotych więcej wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych już w pierwszym roku zakłada nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przeforsowana przez resort Władysława Kosiniaka-Kamysza. Na początku zmiana może dotknąć 935 tysięcy Polaków, choć docelowo może być ich nawet cztery razy więcej.

Read more
Open access no. 37/2015

Prognozy gospodarcze 2015

Jaki będzie rok 2015 dla gospodarki? Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, czeka nas trudny okres. Raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej „Instrument Szybkiego Reagowania”, od trzech lat przygotowywany przez zespół badawczy pod kierownictwem prof. Jerzego Hausnera, nie napawa optymizmem.

Read more

Advertisement