Skomplikowane procedury, wytyczne i kryteria – to dzień powszedni menedżerów projektów sygnowanych 12 gwiazdami. Rozliczanie projektów unijnych rządzi się własnymi prawami. Czasami trudno w nich szukać rynkowych prawidłowości, co może utrudniać proces planowania wydatków.

Jedną ze szczególnie wrażliwych kwestii jest tutaj przeliczanie walut. Może się bowiem okazać, że zamówienie usługi bądź produktu od firmy zagranicznej może kosztować mniej lub więcej. Beneficjent dotacji dokonujący inwestycji w walucie obcej narażony jest na ryzyko kursu walutowego. Ryzyko jest tym większe, im większa jest wartość inwestycji walutowej oraz im dłuższy horyzont czasowy inwestycji. Oczywiście istnieją skuteczne narzędzia zabezpieczenia przed zmianą kursu walutowego, ale nie są one popularne wśród mikro-, małych, a także średnich przedsiębiorstw, a więc głównych beneficjentów środków unijnych.

MŚP ryzykuje

Jakie są przyczyny niestosowania przez mikro-, małych oraz czasami średnich przedsiębiorców zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym? Głównie jest to brak świadomości ryzyka kursowego, niski poziom wiedzy o możliwościach zabezpieczenia oraz koszty. Ważne są także koszty bezpośrednie związane z zabezpieczeniem ryzyka walutowego, oraz koszty prowizji pobieranych w ramach operacji wymiany walut, których nie można wpisać w koszty kwalifikowane, a więc zwracane z funduszy Unii Europejskiej.

Innym elementem zniechęcającym mikro i małych przedsiębiorców do korzystania z instrumentów zabezpieczających jest efekt psychologiczny wywołany falą upadłości spółek, które wykorzystywały te instrumenty dla celów spekulacyjnych. Wydarzenia te wpłynęły na niechęć małych przedsiębiorców do tych instrumentów. Pewne obawy budzi również wpływ stosowania zabezpieczeń na prowadzenie księgowości oraz rozliczenia z fiskusem.

The remaining 82% of the article is available for logged-in service users.

If you have an active subscription, go to login. If you are not yet our Reader, please choose the best SUBSCRIPTION VALUE..

Log in Order a subscription Buy this article
Favorites Print

Also check

Odpowiedzialność biura rachunkowego

DiF_34_12.jpg

Każda firma na pewnym etapie rozwoju staje przed decyzją, czy skorzystać z usług zewnętrznej profesjonalnej firmy księgowej, czy zatrudnić księgową/ego. Większość przedsiębiorstw decyduje się ostatecznie na powierzenie prowadzenia księgowości firmie zewnętrznej. Jak w takim przypadku przedstawiają się zasady odpowiedzialności biura rachunkowego? Za co faktycznie odpowiada biuro wobec swojego klienta? Na ile istotne są zapisy zawartej z biurem rachunkowym umowy? Czy forma prawna, w jakiej działa wybrane biuro rachunkowe, ma znaczenie z punktu widzenia jego odpowiedzialności? Na te oraz kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Read more

Dynamically digital

MC_72_92.jpg

A shifting technological landscape requires finance professionals to continually adapt and extend their skills

Read more

Zielone przedsiębiorstwa i zielony controlling – przepis na sukces

MC_72_86.jpg

Żyjemy w czasach dynamicznych zmian. Rok 2020 na długo zostanie zapamiętany jako rok pandemii koronawirusa. Rok szybkich zmian w relacjach, dystansie społecznym, pracy na odległość. Rok pustych ulic i pustej komunikacji miejskiej. Jednocześnie też rok dużego spadku PKB, znaczącego zmniejszenia ruchu lotniczego, rok, kiedy od nowa odkrywamy lokalność. Wiele osób pierwszy raz od wielu lat odwiedziło polskie morze i z zaskoczeniem odkryło, że jest może i chłodniejsze niż Morze Czarne, ale równie relaksujące.

Read more

Polecamy

Go to

Partners

Advertisement