Raport płacowy Hays Poland 2018

Nowe inwestycje, rozbudowy istniejących zakładów produkcyjnych, stały popyt na programistów i rozwój centrów nowoczesnych usług dla biznesu – na rynku pracy dawno nie obserwowano tak dużej aktywności rekrutacyjnej. Organizacje chcą zwiększać zatrudnienie i stawiają na rozwój – pracowników, struktur i biznesu. Z drugiej strony, pracownicy z optymizmem patrzą w przyszłość. Nieustannie zmieniają się jednak oczekiwania obu stron, co w niedalekiej przyszłości może zmienić układ sił na polskim rynku pracy.

Większość firm pytana o perspektywę 2018 r. zakłada zwiększenie swojej aktywności w obszarach związanych z zasobami ludzkimi. Ma to swoje odzwierciedlenie w planach rekrutacyjnych – aż 88% ankietowanych firm planuje zwiększyć zatrudnienie, aby pozyskać kompetencje i umiejętności niezbędne do dalszego rozwoju biznesu. To wynik dobrej koniunktury na rynku, wzrostu przychodów przedsiębiorstw prowadzących działalność w Polsce oraz bazujących na optymistycznych prognozach ambitnych strategii rozwojowych. Najwięcej planów rekrutacyjnych firm niezmiennie dotyczy obszaru IT oraz nowoczesnych technologii (17%), sprzedaży (16%), szeroko pojętej produkcji (14%) oraz finansów i księgowości (9%).

Większość pracodawców koncentruje swoje działania rekrutacyjne na pozyskaniu pracowników do pracy stałej, którzy przyczynią się do osiągnięcia długofalowych celów. Jednak zainteresowaniem pracodawców cieszy się także praca tymczasowa oraz kontraktowa. W tych rozwiązaniach firmy dostrzegają liczne korzyści, takie jak możliwość realizowania bieżących zadań przy jednoczesnej kontroli poziomu zatrudnienia. Na elastyczne formy zatrudnienia przedsiębiorstwa najczęściej decydują się w momencie zwiększonego zapotrzebowania na produkty lub usługi firmy bądź w celu pozyskania kompetencji niezbędnych do realizacji konkretnych projektów. Pracownicy tymczasowi coraz częściej zastępują osoby przebywające na długotrwałych zwolnieniach oraz wnoszą kompetencje potrzebne do wdrożenia nowych rozwiązań albo odciążenia istniejących struktur. Coraz częściej stają się też odpowiedzią na trudności związane ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy stałej.

Mocna pozycja kandydatów

Większość pracowników z optymizmem patrzy w przyszłość i pozytywnie ocenia perspektywę swojej kariery zawodowej. Rośnie także pewność siebie pracowników w kontekście posiadanych kompetencji – odsetek respondentów deklarujących dysponowanie wszystkimi kompetencjami wymaganymi na zajmowanym stanowisku wzrósł w ciągu roku do poziomu 93%. Optymizm pracowników przekłada się na ich plany zawodowe, ponieważ aż 44% zatrudnionych rozważa możliwość zmiany pracy w ciągu najbliższego roku, z czego aż co czwarty ma to w planach na okres najbliższych sześciu miesięcy.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy