Przekonać Polaków do dłuższej aktywności zawodowej

FiC_52_36.jpg

Nie ma jednego rynku pracy, dlatego osoby w różnej sytuacji zdrowotnej i zarobkowej mogą zachowywać się inaczej pod wpływem takiej samej zmiany regulacyjnej. Wiele będzie zależało od dodatkowych instrumentów, np. premiujących finansowo dłuższe pozostanie w pracy. Jednak nawet takie zachęty nie dotrą do wielu pracowników w wieku przedemerytalnym.

Patrząc od strony popytu, wygląda na to, że polski rynek pracy jest mało chłonny, jeśli chodzi o osoby w wieku 55+: według Eurostatu spośród osób w wieku 55-64 lata pracuje zaledwie 43%. Średnia 28 krajów unijnych to 52%, a w Niemczech wskaźnik ten wynosi 66%, nie wspominając już np. 74% w Szwecji (wskaźnik o 3 punkty procentowe niższy niż w całej grupie 15-64 lata). Nawet teraz, kiedy stopa bezrobocia bije kolejne rekordy ćwierćwiecza, pracodawcy nie zabiegają szczególnie o starszych i doświadczonych pracowników – preferują młodszych, zdrowszych, gotowych do intensywniejszej pracy za mniejsze wynagrodzenie. W dalszym ciągu utrata pracy niedługo przed wiekiem ochronnym często oznacza bezrobocie do momentu nabycia praw emerytalnych, a w najlepszym wypadku pracę umowę pozakodeksową (lub na czarno).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum